Europske snage solidarnostiNovosti

Snaga solidarnosti

Volonteri/ke obnovili suhozide i vrijedna staništa u Parku prirode Vransko jezero

3 volonterke i 3 volontera iz Francuske, Italije, Češke, Španjolske, Njemačke i Belgije na području Parka prirode i okolice proveli su 26 dana u razdoblju od  6. studenog – 1. prosinca 2024. Više od polovice volonterskog vremena uložili su u savladavanje tradicijske vještine suhozidanja pa je u razdoblju od 2 tjedna obnovljeno nekoliko lokacija urušenih suhozida u duljini od oko 25 metara.

Volonteri/ke su također trenirali na primjeru obnove tradicijskog skloništa  – bunje, te bez problema obnovili dio urušenog krovišta. Udruga 4 grada Dragodid osigurala je supervizora volontera u procesu prijenosa znanja o gradnji i obnovi suhozida. Supervizor Lukša Klaić, proveo je 13 radnih dana s volonterima prateći njihov napredak u savladavanju ove vrijedne vještine.

Obnova suhozida i prijenos znanja o gradnji suhozida i očuvanje staništa važni su ciljevi Javne ustanove a volonteri su svojim dobrovoljnim radom doprinijeli očuvanju biološke raznolikosti, kulturne baštine te održavanju posjetiteljske infrastrukture što kao posljedicu ima pozitivan utjecaj na lokalnu zajednicu kao i posjetitelje parka. Uz pomoć volontera Javna ustanova efikasnije upravlja ugroženim staništima neophodnim za preživljavanje brojnih biljnih životinjskih vrsta vezanih uz mediteranske močvare.

Volonterski tim naučio je mnogo o tradicijskoj baštini šireg područja Vranskog jezera, lokalnim primjerima održivog korištenja, klimatskim promjenama, pticama i poplavnim staništima te zaštiti prirode kroz dodatne i slobodne aktivnosti. U slobodno vrijeme posjetili su brojna zaštićena područja u okolici : NP Paklenicu, NP Krku, PP Velebit, NP Plitvička jezera,  i špilju Modrić. Također su se okušali u berbi maslina na OPG Bašić u Škabrnji te zaslužili svoju litru mladog maslinovog  ulja.

 

Neke od aktivnosti projekta provedene su u suradnji s udrugom Argonauta s Murtera koje je provela dvije poludnevne radionice te pomogla u procesu prijenosa znanja i evaluaciji volonterskog iskustva te plana učenja.

Volontere su također ugostili i učenici i profesori Srednje škole Biograd na Moru u kojoj su odmjerili  snage i razmijenili dojmove  kroz  utakmicu odbojke i zajednički ručak organiziran u školi.

Kroz predstavljanje Suhozidnog vodiča Kroz Šibensko kninsku županiju volonterskom timu i učenicama Srednje škole Biograd na Moru, dr.s.c. Jadran Kale podsjetio je na važnost tradicijske baštine ali i globalizacije u prijenosu znanja te interkulturnog učenja.

Ovom prilikom zahvaljujemo svim suradnicima na kvalitetnoj suradnji i podršci te volonterskom timu na predanom radu, motivaciji i ugodnom društvu.  Veselimo se budućim prilikama za solidarnost!

 

Projekt  „Solidarnost za prirodnu baštinu“ traje od 01.6. 2024. do 30.11. 2025. te je sufinanciran sredstvima Europske Unije iz programa Europskih snaga solidarnosti. #europskesnagesolidarnosti #ESS #sufinanciraeuropskaunija

Back to top button
Skip to content